Fjodor Sergejev

Publikatsioonid

Väljaanne: Proceedings of the Estonian Academy of Sciences
Autorid: Pohlak, Meelis; Sergejev, Fjodor; Tahemaa, Toivo; Saarna, Mart; Viljus, Mart; Hermaste, Aigar
Aasta: 2025
Väljaanne: International Journal of Lightweight Materials and Manufacture
Autorid: Hussain, Abrar; Kübarsepp, Jakob; Sergejev, Fjodor; Goljandin, Dmitri; Hussainova, Irina; Podgursky, Vitali; Karjust, Kristo; Maurya, Himanshu S.; Rahmani, Ramin; Sinka, Maris; Bajāre, Diāna; Borodiņecs, Anatolijs
Aasta: 2025
Väljaanne: Materials Today Advances
Autorid: Maurya, H. S.; Marczyk, J.; Juhani, K.; Sergejev, F.; Kumar, R.; Hussain, A.; Akhtar, F.; Hebda, M.; Prashanth, K. G.
Aasta: 2025

Projektid

Aasta: 2021 - 2025
Osakeste kiirendid on Euroopa teadusruumi peamine vara. Nende kasutamine ulatub fundamentaalteadusele pühendatud suurseadmetest paljude väiksemate kiirenditeni, mis võimaldavad röntgen- või neutronikiire kasutust eri teadusharudele. Lisaks teaduslaboritele kasvab kiirendite kasutamine kiiresti meditsiinis ja tööstuses. Hoolimata kõrgest küpsusastmest seisavad osakeste kiirendid silmitsi kriitiliste väljakutsetega, mis on seotud osakeste füüsika uurimise järgmises etapis kavandatud seadmete suuruse ja jõudluse kasvuga, rakenduslikele kiirenditele esitatavate suurenevate nõudmistega, ja ühiskonna spetsiifiliste vajadustega. Kiirendite arenduse praeguses faasis on I.FAST-i eesmärk edendada innovatsiooni kiirendipõhistes teadustaristutes, arendades uuenduslikke läbimurdetehnoloogiaid, mis on sobivad mitmetele kiirendiplavormidele, ja töötades välja tulevaste arengute strateegilised tegevuskavad. I.FAST keskendub kõrgtehnoloogilisele teadus- ja arendustegevusele, kiirendipõhiste teadusuuringute pikaajalisele jätkusuutlikkusele, eesmärgiga töötada välja toimivamad ja taskukohasemad tehnoloogiad ning vähendada kiirendite energiatarbimist, sillutades seeläbi teed jätkusuutlikele järgmise põlvkonna kiirenditele. Kaasates konsortsiumisse kuuluva 17 tööstusettevõtte kaudu (millest 12 on VKEd) tööstust kaasinnovatsioonipartneriks, loob ja hoiab I.FAST kiirendipõhiste teadusasutuste ümber innovatsiooni ökosüsteemi, mis toetab kiirendite tehnoloogia pikaajalist arengut Euroopa.Eesmärkide saavutamiseks uurib I.FAST uusi alternatiivseid kiirendikontseptsioone ja edendab võtmetehnoloogiate abil täiustatud prototüüpimist. Arenduste hulka kuuluvad muu hulgas sünkrotronvalgusallikate mõõtmete vähendamise lahendused, väiksema energiatarbimisega arenenud ülijuhttehnoloogiad, ning strateegiad ja tehnoloogiad kiirendite energiatõhususe parandamiseks.

Tunnustused

Rahvusvahelise konverentsi “The Modern Materials and Manufacturing (MMM2025)” (6-8. mai 2025, Tallinn, Eesti) teadusliku komitee liige.
2025
Rahvusvahelise konverentsi “The Modern Materials and Manufacturing (MMM2023)” (2-4. mai 2023, Tallinn, Eesti) teadusliku komitee liige.
2023
Tallinna Tehnikaülikooli Aasta Arendustöö 2021 laureaat (III koht).
2022