Andres Krumme

Publikatsioonid

Väljaanne: Cellulose
Autorid: Savale, N.; Tarasova, E.; Katerski, A.; Mere, A.; Heinmaa, I.; Osadchuk, I.; Kaljuvee, T.; Mikli, V.; Krumme, A.
Aasta: 2025
Väljaanne: Chemical Engineering Journal
Autorid: Liblikas, Ilme; Bonjour, Olivier; Savest, Natalja; Krumme, Andres; Jannasch, Patric; Vares, Lauri
Aasta: 2025
Väljaanne: Materials
Autorid: Varnaitė-Žuravliova, Sandra; Savest, Natalja; Baltušnikaitė-Guzaitienė, Julija; Abraitienė, Aušra; Krumme, Andres
Aasta: 2024

Projektid

Aasta: 2025 - 2029
Puit on Eesti kõige olulisem biotoore, mille oskuslik väärindamine loob kõrge lisandväärtusega, süsinikku siduvaid lahendusi paljudel elualadel. Täna puudub Eesti ülikoolidel antud valdkonnas ühtne tegevuskava ja vastav taristu, mis suudaks koordineerida teadus-ja arendustööd (T&A) ning pakuks ettevõtetele kaskaadkasutuse printsiibil põhinevaid uusi tooteid kogu väärtusahela ulatuses. Loodav teadustaristu liidab 3 ülikooli, 8 instituudi 14 üksust. Taristuga loodav sünergia võimaldab viia läbi interdistsiplinaarset puidu väärindamise alast tipptasemel T&A tegevust. Jagatud taristu loob uued võimalused teadlaste järelkasvu koolitamiseks ning tugeva baasi rahvusvaheliseks koostööks. Taristu teenuste efektiivseks turundamiseks luuakse ühtne kontaktpunkt. Teadustaristu T&A katab nii primaarse kui ka sekundaarse puidu mehaanilise, keemilise, biokeemilise ja termokeemilise (MKBT) väärindamise luues eeldused ja tugistruktuuri Eesti puiduteaduse ja -tööstuse arenguks uuele tasemele.
Aasta: 2024 - 2028
Tselluloos on maailmas enamlevinud biopolümeer, mis suudab asendada fossiilseid plaste ja kiudaineid. Tselluloosipõhised plastid moodustavad siiski ainult 0,2% ja tehiskiud 1% maailma tehislike ja sünteetiliste polümeeride kasutusest. Tselluloos vajab nimetatud toodete valmistamiseks keemilist modifitseerimist. Seni on tselluloosikeemia tööstust piiranud protsessi keskkonnamõju ja kulukus. Tselluloos on ka Eesti jaoks kõige olulisem biomaterjalide toore, kuid tselluloosikeemia tööstus on siin piiratud. Samas annab see tööstus tselluloosile kõige kõrgema lisandväärtuse. Kuna Eestis on jõuliselt arenemas biotoodete tööstus, mille väljundiks on tselluloos siis arendab käesolev projekt reaktiivse ekstrusiooni tehnoloogiat, millega tselluloosi keskkonnasäästlikult ja ressursitõhusalt väärindada biomaterjaliks kasutades taimsete õlide tootmise kõrvalsaadusi. Projekti tugevdab ettevõtete ja akadeemia koostööd, suurendab kompetentsi puidukeema valdkonnas ning panustab akadeemilisse järelkasvu.
Aasta: 2023 - 2023
Tegemist projekti BioStyrene (ER30) jätkuprojektiga. Selle käigus uuritakse ER30 projektis väljatöötatud materjalide keskkonnamõju ning laiendatakse materjalide kasutusalasid

Tunnustused

Eesti Teaduste Akadeemia uurija-professor
2025
Tallinna Tehnikaülikooli aasta õppejõud 2020
2021
Eesti teaduse populariseerimise riikliku konkursi auhind kategoorias “Parim teaduse ja tehnoloogia populariseerija”
2021