Töökindla arvutusriistvara keskus (TARK)

Liikmed

Uurimisrühma juht

Publikatsioonid

Väljaanne: IEEE Access
Autorid: Rahbari, Dadmehr; Daneshtalab, Masoud; Jenihhin, Maksim
Aasta: 2025
Autorid: Ubar, Raimund; Raik, Jaan; Jenihhin, Maksim; Jutman, Artur
Aasta: 2024
Väljaanne: IEEE Transactions on Device and Materials Reliability
Autorid: Taheri, Mahdi; Cherezova, Natalia; Nazari, Samira; Azarpeyvand, Ali; Ghasempouri, Tara; Daneshtalab, Masoud; Raik, Jaan; Jenihhin, Maksim
Aasta: 2024

Projektid

Aasta: 2024 - 2028
TIRAMISU "Koolitus ja innovatsioon usaldusväärsete ja efektiivsete serva-AI kiipide disainimisel“ on Euroopa HORIZON MSCA doktorantide koolitamise võrgustiku projekt. TIRAMISU üldine uurimiseesmärk on praktiline metoodika usaldusväärse ja energiatõhusa serva AI riistvara selgroo disainimiseks ja innovatsioonijuhtimiseks. Tegevus pakub tugevat interdistsiplinaarset koolitust tulevastele Euroopa inseneridele ja teadlastele, kes veavad innovatsiooni usaldusväärsete ja energiatõhusate serva AI kiipide väljatöötamisel. Konsortsium on strateegiliselt kavandatud soodustama ristdistsiplinaarseid sünergiaid, integreerides sujuvalt innovatsioonijuhtimise uurimistöö äärealuste AI disaini tehniliste aspektidega. Mitteakadeemilist sektorit esindab Euroopa lipulaev R&D keskus nanoelektroonikas - IMEC, globaalne liider tööstuselektroonikas ja suurim pooljuhtide tootja Saksamaal - Infineon, usaldusväärne autotööstuse lahenduste pakkuja - Dumarey, maailma juhtiv EDA tööriistade arendaja - Cadence. Akadeemiline tipptase on loodud juhtivate IKT ja tehnoloogia innovatsiooni inseneriülikoolide ning Euroopa suurima rakendusuuringute organisatsiooni - Fraunhoferi poolt.
Aasta: 2024 - 2027
Lähtudes TalTechi ekspertiisist arvutitehnika alal ning kõrgel tasemel oskustest nanoelektroonikasüsteemide diagnostika ja testimise valdkonnas, on selle projekti eesmärk luua TalTechis, Tugevate Partnerite toetuse abil, võimekus teostada täielikku kohandatud AI-kiibi disainiprotsessi teadus- ja arendustegevuses ning innovatsioonis (R&D&I). TAICHIP (TalTechi AI-kiip) tegevuse uurimisambitsioon on tipptasemel tulevikku suunatud R&D raamistik usaldusväärsete ja ressursitõhusate kohandatud AI-kiipide jaoks, mis põhinevad avatud riistvara arhitektuuridel (nt RISC-V, NVDLA), avatud riistvara projekteerimise tarkvaral, lähenemistel ja rakendustehnoloogiatel, mis vastavad homsete AI-rakenduste nõuetele. TAICHIP projekt võimaldab TalTechis ka vajaliku teadusteadmiste, uurimisoskuste, administratiivsete ja juhtimisoskuste arendamist, samuti selle arenenud koolituse ja haridusvõimekuse tugevdamist. Projekti keskse eesmärgiga võrdselt seotud on täiendavad meetmed, mis keskenduvad toetavate võimekuste arendamisele, samuti levitamisele, ärakasutamisele ja kommunikatsioonile ning avalikule poliitikale suunatud tegevustele.
Aasta: 2022 - 2026
Projekti CRASHLESS eesmärgiks on radikaalselt uus adaptiivne kihtideülese töökindluse ja enesetervise teadlikkuse tehnoloogia homsete arukate autonoomsete süsteemide ja värkvõrgu jaoks Eestis ja Euroopas. Tänaste küberfüüsikaliste ja süsteemidest koosnevate süsteemide ülikeerukus mitmekordistub üha kasvava heterogeensuse ja tehisintelligentsusel põhineva autonoomsuse tõttu. Autonoomsed robotisüsteemide parved on ukselävel ja nõuavad usaldusväärsuse tagamiseks uudset lähenemist üle kõikide süsteemikihtide. Süsteemide enesetervise teadlikkus ja kohapealne enesetervendamise infrastruktuur on muutumas uute süsteemide ja värkvõrkude turule jõudmise eelduseks ja seda võimaldavaks teguriks. CRASHLESSi toetatav uus süvatehnoloogia pakub inseneridele disainilahendusi ja kohapealset instrumentaariumi tööstuslike süsteemide jaoks ning hõlbustab lõppkokkuvõttes süsteemi kasutajakogemuse põhist tõrgete haldamist. Projektitulemusi valideeritakse koostöös Eesti ettevõtetega.

Tunnustused

IEEE Top Picks in VLSI Test and Reliability – The most impactful keynotes and invited presentations from the past six years
2024
“Tallinna Konverentsisaadikus nimetamine” (Tallinna linnapea tunnistus)
2023
TTÜ Arvutisüsteemide instituudi 2021. aasta teadlane
2022