Tõnis Kanger

Uurimisrühmad

Publikatsioonid

Väljaanne: The Journal of Organic Chemistry
Autorid: Hunt, Kaarel Erik; Miller, Annette; Liias, Kristin; Jarg, Tatsiana; Kriis, Kadri; Kanger, Tõnis
Aasta: 2025
Väljaanne: STAR Protocols
Autorid: Murre, Aleksandra; Erkman, Kristin; Kanger, Tõnis
Aasta: 2024
Väljaanne: iScience
Autorid: Murre, Aleksandra; Mikli, Valdek; Erkman, Kristin; Kanger, Tõnis
Aasta: 2023

Projektid

Aasta: 2025 - 2029
Taristu koondab endasse keemilise sünteesi ning keemia- ja biotehnoloogia alase võimekuse Eestis. Selle põhiliseks eesmärgiks on uute jätkusuutlike ja keskkonnasõbralike sünteesimeetodite, nagu mehhanosüntees, voolukeemia, elektrokeemia, fotokeemia, organokatalüüs, väljatöötamine ja tehnologiseerimine. Uute keemiliste meetodite (ensüümide, ioonsete vedelike ja metall-orgaaniliste võrgustike kasutamine) loob uued võimalused keerukate looduslike ühendite ja nende derivaatide saamiseks. Uute meetodite ja materjalide jätkusuutlikkuse tagamiseks viiakse läbi nende ohutusuuringuid. Taristu ühine kasutamine algatab uusi interdistsiplinaarseid projekte ja loob eeldused innovatsiooniks ja koostööks teadusmahukate ettevõtetega.Taristu kasutamise kaasamine kõrghariduse kõigis astmetes, mikrokraadide programmides ja täiendõppes tagab järjepidevuse teaduse vallas ja kvalifitseeritud järelkasvu ettevõtluses.
Aasta: 2021 - 2025
Projekt tegeleb jätkusuutlike asümmeetrilise katalüüsi meetodite arendamise ja rakendamisega. Erinevaid katalüüsi meetodeid (organo-, metall- ja ensüümkatalüüsi) kasutatakse nii individuaalselt kui ka kombineeritult. Erilist tähelepanu pööratakse reaktsioonide efektiivsuse tõstmisele kasutades nii selektiivseid katalüsaatoreid, kaskaadreaktsioone kui ka "ühe-nõu" sünteese. Uudse meetodina uuritakse asümmeetrilisi halogeensideme doonorite poolt katalüüsitud reaktsioone. Leitud selektiivseid reaktsioone rakendatakse bioaktiivsete ühendite ja nende derivaatide sünteesil. Projekti tulemusena luuakse uued asümmeetrilised katalüütilised jätkusuutlikud meetodid molekulaarse keerukuse loomiseks. Juurdub rohelise keemia printsiipide kasutamine nii teaduses, doktorantide mõtteviisis ja uute doktorite kaudu Eesti keemiaettevõtluses.
Aasta: 2022 - 2024
Projekt kontsentreerub asümmeetrilise keemilise sünteesi problemaatikale – uute multifunktsionaalsete konformatsiooniliselt paindlike katalüsaatorite väljatöötamisele, mis võimaldavad muuta keemilist sünteesi keskkonnasõbralikumaks. Kasutakse katalüütilisi reaktsioone, mis kulgevad selektiivsemalt, andes sellega vähem mittesoovitud kõrvalprodukte. Katalüsaatorite eesmärgipärane disain, süntees ja nende rakendamine bioaktiivsete ühendite, sh ka rinnapiima oluliste komponentide – oligosahhariidide – süntees, on antud projekti põhilised väljundid.

Tunnustused

Tallinna Tehnikaülikooli 2024. aasta teadlane
2025
EV teaduspreemia keemia ja molekulaarbioloogia ala
2016
Valge tähe teenetemärk, IV klass
2015