Sensortehnoloogiad meditsiinitehnikas

Liikmed

Uurimisrühma juht

Publikatsioonid

Väljaanne: Lecture Notes in Networks and Systems
Autorid: Leoste, Janika; Pöial, Jaanus; Kivisalu, Einar; Marjanović, Uglješa; Rakic, Slavko; Robal, Tarmo
Aasta: 2025
Väljaanne: Nephrology Dialysis Transplantation
Autorid: Ferro, Charles J.; Wanner, Christoph; Luyckx, Valerie; Stevens, Kate; Cerqueira, Sofia; Darwish, Rasha; Fernandez, Beatriz Fernandez; Fiel, David; Filev, Rumen; Grieger, Manfred; Lopez, Antonia; Luman, Merike; Malyszko, Jolanta; Nikolova-Vlahova, Milena Krasimirova; Romero, Fiita; Skalioti, Chrysanthi; Ribeiro dos Santos Araujo, Carla Alexandra; Ziedina, Ieva; Gallego, Daniel; Ortiz, Alberto ... Vanholder, Raymond
Aasta: 2025
Autorid: Staaf, Karin; Scheer, Vendela; Serrander, Lena; Fernström, Anders; Uhlin, Fredrik
Aasta: 2025

Projektid

Aasta: 2024 - 2030
HTTK toob kokku juhtivad psüühika, keha, sotsiaalse konteksti ja ruumilise konteksti uurijad, et luua distsipliinide ülene arusaam komplekssüsteemidest, mis mõjutavad heaolu: elu kvaliteeti erinevates valdkondades objektiivses ja eriti subjektiivses mõttes. Me käsitleme 4 uurimisvaldkonda. 1) KORRELAADID: Millised bio-psühholoogilised ja sotsiaal-ruumilised omadused on seotud heaolu püsivamate komponentidega nagu eluga rahulolu? 2) MEHHANISMID: Kuidas rulluvad inimestes lahti heaolu dünaamilised komponendid, näiteks emotsioonid? 3) ENESEHOOL: Kuidas inimesed ise oma heaolu enesehoole ökosüsteemides mõistavad ja juhivad? 4) SEKKUMISED: Kuidas heaolu isikustatud ja kohandatud sekkumistega edendada? HTTK rahastab interdistsiplinaarseid ametikohti; registriandmetega lõimitud longituud-uuring; doktorikooli; tippsündmusi; ja rändluse ja koostöö toetusmeedet. HTTK tõstab osalevate rühmade, asutuste ja Eesti heaoluteaduste tulemuslikkust ja mõjukust.
Aasta: 2025 - 2029
Elu alalhoidvat neeruasendusravi ehk hemodialüüsi (HD) vajavad lõppstaadiumis neeruhaiged ja kriitilises seisundis patsiendid. Kvaliteetne HD peaks puhastama vere kahjulikest ureemilistest ainetest piisavalt ja patsiendikeskselt, sh põletike ja südame-veresoonkonna haigustega seotud keskmise molekulkaaluga ureemilistest toksiinidest (MM-UT). Neeruhaigus ja kriisid (koroona, sõda, energia), tingib suure vajaduse reaalajalise, vereproovideta ja mittenakkusliku HD-ravi seiremeetodi järele. Selleks sobiks HD-ravi optiline seire. Tänapäeval ei ole MM-UT seireks veel usaldusväärset tehnoloogiat. Käesoleva projekti eesmärgiks on see lünk täita. Selleks plaanitakse kombineerida heitdialüsaadi optilisi spektraalanalüüse kromatograafiliste ja biokeemiliste uuringutega, teha kindlaks peamised MM-UT markerained, luua andmetöötluse algoritmid MM-UT seireks dialüüsil ja kinnitada meetodi toimivust kliiniliste katsetega. Tulemuseks on uudne optiline tehnoloogia MM-UT seireks neeruasendusravil.
Aasta: 2024 - 2028
Projekti üldiseks eesmärgiks on suurendada elanikkonna tervena elatud aastate arvu. Hetkel on Eestis tervena elatav eluiga üks Euroopa lühemaid. Eesmärgi saavutamiseks uuritakse, arendatakse ja piloteeritakse kolme omavahel tihedalt seotud digitervise suunda. Esiteks kasutame Eesti tervise infosüsteemi standardiseeritud andmevahetuskeskkonda ja digiandmeid, et arendada rakendusi, mis suurendavad inimese enda poolt kogutud andmete tõenduspõhist kasutust tervisedenduse, ennetuse ja krooniliste seisundite kontrolli all hoidmise eesmärgil. Teiseks keskendume sensoritele ja tehisintellektiga toetatud digirakendustele, et võimaldada inimesel koguda nii funktsionaalseid näitajaid kui edastada tervisemuresid masinloetava tekstina. Sellega kiirendame terviseriskide märkamist ja vähendame meditsiinitöötajate rutiinseid tegevusi. Kolmandaks arendame erinevaid tehisintellekti meetodeid kombineerides tervise infosüsteemis ja Tervisekassa andmebaasis olevaid ning inimese enda kogutud andmeid.

Tunnustused

Tallinna Tehnikaülikooli Infotehnoloogia teaduskonna tänukiri
2024
Paats, Joosep; Adoberg, Annika; Arund, Jürgen; Dhondt, Annemieke; Fernström, Anders; Fridolin, Ivo; Glorieux, Griet; Gonzalez-Parra, Emilio; Holmar, Jana; Leis, Liisi; Luman, Merike; Perez-Gomez, Vanessa Maria; Pilt, Kristjan; Sanchez-Ospina, Didier; Segelmark, Mårten; Uhlin, Fredrik; Ortiz, Alberto (2023). Time-averaged concentration estimation of uraemic toxins with different removal kinetics: a novel approach based on intradialytic spent dialysate measurements. Clinical Kidney Journal, 16 (4), 735−744. https://doi.org/10.1093/ckj/sfac273. Parim teadusartikkel 2023 Loodus-, täppis- ja terviseteadused valdkonnas, IT-teaduskond, Tallinna Tehnikaülikool
2024
Eesti Teadusagentuuri nominatsioon AcademiaNet’i (rahvusvaheline naissoost tippteadlaste võrgustik, haldajaks Swiss National Science Foundation)
2024