
Uurimisrühm omab kompetentsi interdistsiplinaarsel infotehnoloogia ja aju füsioloogia puutealal. Uuringud on suunatud aju elektroentsefalograafilises (EEG) signaalis mentaalsete häirete (sh. depressioon), tööstressi või keskkonna (mikrolainekiirgus) poolt tingitud muutuste avastamisele ja tõlgendamisele.
Uurimisgrupi poolt väljatöötatud EEG spektraalse asümmeetria indeks (SASI) on tõestanud end kui perspektiivne meetod erinevates rakendustes.
Tähtsamad tulemused:
- Objektiivsed EEG signaalil põhinevaid mõõdikud tuvastavad depressiooni varaseid sümptomeid, kuid ka mRNA COVID-19 vaktsiinist põhjustatud muutused ja taastumise.
- Täiendatud faasi arvestav maatriksprofiili meetod tuvastab EEG signaalist depressioonist tingitud muutused paremini kui Higuchi fraktaaldimensioon.
- Erinevad EEG markerid kajastavad osaliselt samu EEG tunnuseid. Seal juures katab uuritud markeritest Higuchi fraktaaldimensioon EEG tunnused kõige laiemas ulatuses.
- Vähenenud väikse maailma organiseeritus EEG alfa sagedusel kompenseeritakse ajus suurenenud ühenduste tugevusega;
-
Raadiokiirguse bioloogilise kui ka tervisemõju lävend põhimõtteliselt puudub, samas terviseriski saab minimiseerida sidudes tervisekaitse piirväärtused kiirguse tasemega, mille puhul pika toimeaja jooksul ei ole märgatud olulist tervisemõju (6 V/m).
vt ka https://taltech.ee/biosignaalide-tootluse-labor
aju häired, depressioon, EEG, elektroentsefalograafia, signaalitöötlus